Citování
Zatím neexistuje žádná univerzálně používaná metoda, jak spravovat či formátovat citace. Tento průvodce nabízí základní úvod do citování podle normy ČSN ISO 690 a běžných anglických citačních stylů. S citováním vám mohou pomoci citační manažery nebo online generátory. Pokud si přesto nejste jistí, zeptejte se nás nebo přijďte na konzultaci.
Citace a citování
Nová verze ČSN ISO 690 vstoupila v platnost 1. 12. 2022 a do této chvíle vzniklo několik jejích výkladů. Některé metodické materiály odkazované níže vychází z předchozího vydání normy (r. 2011). Novou normu najdete v databázi norem ve Studovně časopisů v 3.NP.
Při psaní práce je nutné uvést všechny zdroje, ze kterých jsme vycházeli, včetně tabulek, grafů a použitých obrázků. Je to etické – protože nemůžeme vydávat cizí myšlenky za vlastní, i užitečné – protože takto můžeme podpořit naše tvrzení a napomáháme čtenářům zjistit další informace.
Existují dva základní způsoby použití cizích děl ve vlastní práci:
- Přímá citace (citát) je doslovné převzetí původního textu.
- Parafráze shrnuje původní sdělení vlastními slovy.
Za přímou citací i parafrází v textu práce je nutné uvést odkaz (angl. citation) na příslušné dílo, díky kterému jej čtenář najde v soupisu literatury. Forma záznamu v soupisu literatury (bibliografická citace; angl. reference) se řídí příslušným citačním stylem a liší se pro jednotlivé druhy dokumentů.
Návody
- Jak citovat zdroje – prezentace z webináře NTK ze série Jak na závěrečnou práci, shrnuje nejčastější problémy s citováním a uvádí konkrétní příklady dle ČSN ISO 690:2011 (verzi prezentace s příklady dle ČSN ISO 690:2022 najdete zde, video k prezentaci zde).
- Napíšu diplomku – citování: krátká videa z kurzu Moravskoslezské vědecké knihovny
- Jak citovat – Přehledné informace o citování na stránkách Ústřední knihovny ČVUT.
- Citační rozcestník Masarykovy univerzity obsahuje návody k různým citačním stylům (ACS, AIP, AMA, APA, ASA, CBE/CSE, ISO 690, NLM/Vancouver).
Doporučené knihy
Norma ČSN ISO 690
Nová verze ČSN ISO 690 vstoupila v platnost 1. 12. 2022 , do této chvíle vzniklo několik jejích výkladů. Novou normu najdete v databázi norem ve Studovně časopisů v 3.NP.
Jde o českou verzi mezinárodní normy ISO 690, která byla v ČR vydána v r. 2022 a předchozí vydání v r. 2011. Nabízí tři možné metody odkazování v textu (číselný, pod čarou a harvardský) a doporučené formy bibliografických citací (forma záznamu v seznamu použité literatury). Normu si můžete prohlédnout na počítačích ve studovně časopisů či ji zakoupit (poskytovatelé norem).
Norma poskytuje množství prostoru pro interpretaci a má pouze doporučující charakter, proto se výklady jednotlivých institucí mohou mírně lišit (zejména pro normu z r. 2022). Podívejte se, zda vaše škola, fakulta nebo katedra nenabízí svůj vlastní výklad, požádejte o radu svého školitele, nebo si projděte starší úspěšně obhájené práce. V případě odborných článků nebo knižních publikací se řiďte pravidly příslušného vydavatele.
Užitečné odkazy
- Interpretace normy ČSN ISO 690:2011 – Volně dostupný dokument vytvořený a připomínkovaný odborníky, který obsahuje příklady formátu bibliografických citací pro jednotlivé typy dokumentů.
- Výklad normy ČSN ISO 690:2022 – Výklad vytvořený v r.2023 odborníky z různých institucí (NK, MUNI, ČZU, ČVUT, VUT, UTB) pod vedením Citace.com.
- Bibliografické citace podle ČSN ISO 690 – Detailní stránka ZČU s mnoha příklady pro vydání normy z r. 2022 i 2011.
- Výklad ČSN ISO 690:2022 z TUL - Výklad Technické univerzity v Liberci s řadou příkladů (citační styly pro Zotero/Mendeley TUL pro ČSN ISO 690:2022 harvard i číselný - ČJ a AJ)
- Jak správně citovat patenty a technické normy, včetně příkladů.
- Příklady citací dle ČSN ISO 690:2011 - online průvodce knihovny ČVUT.
- Jak správně citovat? Příklady citací dle normy ČSN ISO 690:2011 – Přehledný návod pro citování od Městské knihovny Znojmo.
Anglické citační styly
Neexistuje žádný univerzálně doporučovaný citační styl pro publikování v angličtině, přesto jsou styly preferované pro britskou a americkou angličtinu. Volbu stylu je proto vždy nutné konzultovat, v případě vysokoškolské práce se školitelem, v případě odborných článků či knižní publikace respektujte citační styl příslušného vydavatele.
Chicago Manual of Style
Nejčastěji světově používaný citační styl je Chicago Manual of Style (CMS příručka v NTK; v současnosti 16. edice) a jeho varianty.
Oxfordský styl
Styl American Psychological Association (APA)
Citační styl používaný zejména ve společenských vědách, vychází z Chicago Manual Style. Podrobný popis najdete v jeho manuálu (v současnosti 7. vydání), řada příkladů je také v praktických návodech či na APA Style blog.Harvardský citační styl
Harvardskou citační metodou (systémem) se označuje citování ve formátu autor, datum. Používána je zejména ve Velké Británii a Austrálii.Harvardský citační styl existuje v řadě variant a instituce, které ho vyžadují, zpravidla publikují vlastní online návody (např. University of Lincoln, University of Sydney).
Harvardský citační styl nemá žádnou spojitost s Harvardskou univerzitou.
Styl Modern Language Association (MLA)
Citační styl používaný zejména v USA a Kanadě, zvláště v humanitních oborech. The Modern Language Association vydává detailní návod v MLA Handbook (v současnosti 9. vydání), online je dostupná řada příruček (např. MLA Style Center, Purdue Online Writing Lab).
Styl American Anthropological Association (AAA)
Citační styl používaný v antropologii, vychází z Chicago Manual Style. Podrobný popis najdete v manuálu .
Styl Turabian
Citační styl používaný často v oblasti sociálních a přírodních věd, vychází z Chicago Manual Style. Podrobný popis najdete v návodu Manual for Writers.
Citační styly vydavatelů odborných časopisů
Různí vydavatelé běžně používají vlastní styly, které mohou být modifikované verze britských či amerických citačních stylů uvedených výše – jejich požadavky jsou vždy specifikovány v Pokynech pro autory.
Příklady citačních stylů jednotlivých vydavatelů:
- ACS (American Chemical Society) – používáno v časopisech ACS.
- AIP (American Institute of Physics) – používáno ve fyzice a časopisech AIP.
- IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) – používáno v časopisech IEEE.
- ISA (International Studies Association) – používáno v časopisech ISA.
Citační manažery
Citační manažery pomáhají ukládat a organizovat citace z různých zdrojů. Umožňují také snazší vkládání citací do textu a generování seznamu literatury v požadovaném citačním stylu. V některých z nich je také možné ukládat PDF dokumenty a dále s nimi pracovat (psaní poznámek, podtrhávání, sdílení apod.).
- Srovnání citačních manažerů na Wikipedii v několika přehledových tabulkách. Je možné srovnávat mj. podle podpory citačních stylů nebo operačního systému.
Více informací o vybraných manažerech:
CitacePRO.com
Knihovna poskytuje všem registrovaným zákazníkům plný přístup k CitacePRO.com. Krom online aplikace nabízí např. doplněk pro MS Word nebo do prohlížeče Chrome či Firefox. Manažer je obzvláště užitečný při psaní v češtině, neboť je možné vybrat mj. citační normu ČSN ISO 690:2011 či ČSN ISO 690:2022.
- CitacePRO pro začátečníky – prezentace z webináře NTK, zaměřená na začátečníky a shrnující základní funkce CitacePRO. K dispozici je i záznam webináře (listopad 2021).
- Série videí od portálu Citace.com začíná obecnými informacemi o citování a pokračuje video-návody pro jednotlivé funkce tohoto citačního manažeru.
Přístup k Citace PRO
- Navštivte stránky CitacePRO.com
- Vyberte vstup jako NTK (3. sloupec, 7. řada)
- Zadejte svůj NTK login (uživatelské jméno a heslo)
Citavi
Citavi je komerční citační manažer s řadou funkcí, podporující projektový způsob práce. ČVUT nabízí svým studentům a zaměstnancům přístup zdarma.
- Průvodce a videa v angličtině
- Manuál od Citavi - návody pro začátečníky i pokročilé
EndNote
EndNote je široce užívaný komerční citační manažer společnosti Clarivate. Existuje volně dostupná verze EndNote basic a placená aplikace EndNote desktop. VŠCHT Praha nabízí pro své vyučující a studenty přístup zdarma.
- Detailní návod od VŠCHT
- Help (v angličtině)
- Stručný videonávod (v angličtině), další návody od EndNote Training
Pokud si přejete vyhledávat plnotextové dokumenty z licencovaných zdrojů NTK, pak změňte následující nastavení:
- V záložce Edit vyberte Preferences
- Do pole Find Full Text vložte následující:
- OpenURL Path: http://sfx.techlib.cz/sfxlcl3
- Ověření URL: https://www.techlib.cz/Shibboleth.sso/Login?target=http://www.techlib.cz
JabRef
JabRef je bibliografický open source citační manažer, založený na formátu BibTeX (standardní bibliografický formát pro LaTeX). Je proto užitečný především při práci v LaTeXu a odborném psaní v angličtině.
- FAQ (v angličtině)
Mendeley
Mendeley je volně přístupný citační manažer společnosti Elsevier.
Vzhledem k tomu, že nová verze Mendeley Reference Manager (dostupná od září 2022) má stále řadu chyb (stav k 07/2024), doporučujeme používání předchozí verze Mendeley Desktop Manageru 1.19.8 (pro který již ale není poskytována podpora).
- Oficiální průvodce v angličtině
- Video srozumitelně představující jednotlivé funkce nové verze Mendeley v angličtině. Tip: Srozumitelné i při rychlosti 1.25.
Zotero
Citační manažer Zotero podporuje ukládání plných textů na váš počítač, umožňuje vytvoření vlastních citačních stylů a jejich sdílení, stejně jako správu vytvořených kolekcí (bibliografické citace, dokumenty a soubory, osobní poznámky, obrázky aj.). Je dostupný zdarma a má všechny důležité funkcionality pro psaní odborných prací.
- Nápověda v angličtině
- Zotero pro začátečníky – prezentace z webináře NTK, shrnutí základních funkcí.
- Video srozumitelně představující jednotlivé funkce Zotera, včetně rozšíření pro MS Word (v angličtině). Tip: Srozumitelné i při rychlosti 1.25.
Citační generátory
Citační generátory toho umí méně než manažery, slouží především k tvorbě citací v požadovaném stylu. Při jejich použití je důležité správně zvolit, o jaký druh dokumentu se jedná.
Generátory mohou ušetřit čas, ale vytvořené citace je vždy nutné zkontrolovat.
- Cite This for Me – Nabízí různé citační styly, včetně vydavatelů odborných časopisů (možnost vyhledávat podle názvu časopisu).
- Citace.com – Funguje v kombinaci s manažerem Citace PRO i samostatně. Jeho hlavní výhodou je, že pracuje s českou interpretací ISO normy (verzí z r.2022).
- Generátor citací od VŠCHT nabízí možnost přepínat mezi stylem ACS (American Chemical Society) a ISO normou (anglická verze citací dle normy z r. 2011), včetně ukázek.
Spravuje
Kristina Millerová
- kristina.millerova
- 232 002 614
Obory
Citování, Energetika, Google Scholar, Jak začít psátRychlé odkazy
Původní autorky: D. Dvořáková, P. Francová, S. Krueger